3 RUSIKAREEGLIT majandusliku turvatunde loomiseks

3 rusikareeglit majandusliku turvatunde loomiseks

Viimastel aastatel on tabanud arvestatavat hulka eestlasi hullukskoonerdamise laine.

Vähemalt selline tunne jääb kõrvaltvaatajale kohalike finantsgurude soovitusi lugedes. Loomulikult tasub säästa iga ilmaga, aga kõike siiski mõistlikult. Uuringud kinnitavad, et eestlaste teadmised rahaplaneerimisest on head. Ainus, mida meil napib, on va mammon ise. 

1. Säästa mõistlikult. Endine finantsajakirjanik, naisettevõtja ja miljonär Nicole Lapin rõhutab oma raamatus “Ritch Bitch”, et säästa on vaja igal juhul ja säästud peaksid moodustama 10% Sinu sissetulekutest. Kui soovid, võid lisaks säästmisele ka investeerimises kätt proovida, kuid kuna väärtpaberiturul valitsevad mõnevõrra ebakindlamad hoovused, siis tasub investeeringutesse paigutada ainult see raha, mida Sul ei elamiseks ega tuleviku kindlustamiseks otseselt vaja ei lähe. Lapin soovitab investeerida samuti kuni 10% sissetulekust. Investeeritud raha on selline, mida Sa ei karda kaotada. Säästud on sellised, mis peavad Sul tulevikus kasutada olema. Näiteks pension kuulub ka pigem säästude alla, vähemalt see osa, mis riiklikult garanteeritud on.

2. Hoia eluasemekulud kontrolli all. Kas teadsid, et kui Su kulutused eluasemele ületavad 30% Su regulaarsest sissetulekust, siis elad Sa automaatselt vaesusriski ohutsoonis? Seega, vali eluase oma sissetuleku järgi ja kui soovid ilusamat kodu, mõtle esmalt välja, kuidas oma püsisissetulekuid tõsta.

nordicpassionista

Kui Su sissetulek ületab juba riigi keskmist, a l l e s siis on mõistlik asuda natuke rohkem säästma. Pole erilist mõtet piinata ennast mingi müstilise finantsilise vabaduse nimel, mis ei pruugi mitte kunagi Sinu jaoks saabudagi. Vaja on elada tänases päevas mõistlikult, et küpses keskeas mitte taga nutta liigsele koonerdamisele kulutatud noorust.

Vihje: säästud on vajalikud eeskätt selleks, et Sul oleks elamiseks vajalik raha olemas ka siis, kui Sa enam ei saa (nt vanadus, aga ka tervisehäired) tööl käia. Kui soovid mõnda suuremat ostu teha, siis ava selle jaoks oma väike “fond” ja kogu raha sihtotstarbeliselt igapäevaste kulutuste arvelt.

Kui Su palk on l i i g a väike, siis tõepoolest – küsi raha juurde!

3. Investeeri leidlikult. Vintage riided, antiikesemed – osta tarbeasju, mis ajas väärtust juurde toodavad, mitte ei kaota seda. Parimad investeeringud on sellised, mida on võimalik kasutada nii täna kui ka teenida nende pealt kasumit tulevikus. Nutikas Nicole soovitab naistel osta näiteks Hermese Birkini kotte, Chaneli juveele ja Alexander McQueeni rõvaid. Sest kahjuks tabab paljusid luksusbrändide tooteid sama saatus, mis uusi autosid – salongist väljudes langeb nende väärtus umbes 50% ehk et neid ei õnnestu eluilmaski soetushinnaga edasi müüa, rääkimata siis kasumi teenimisest.

Klassikalisi investeerimisõpikuid ilmub tänapäeval ka eesti keeles nagu seeni pärast vihma ja nii mõnedki neist on asjalikud. Pea alati aga meeles kuldreeglit – mitte ühegi raamatu autor ei saa võtta täit vastutust Sinu rahaasjade eest. Ehk et loe hoolega, uuri teiste inimeste tarkusi, aga oma finantsotsused tee ikka ja alati iseseisvalt, ehk mõne endast kogenuma usaldusväärse inimesega nõu pidades.

2015. aastal valminud Rahandusministeeriumi uuring Eesti elanike finantskirjaoskusest asub siin.


Soovid värskeid blogipostitusi otse oma e-postkasti? Liitu uudiskirjaga!

Print Friendly, PDF & Email

Comments

comments