ALGAJALE ETTEVÕTJALE: kuidas müüa kogemust, mida Sul veel ei ole?

Siin on 5 lihtsat sammu, kuidas mõjuda professionaalselt ja usaldusväärsena ka siis, kui oled ettevõtjana alles hoogu võtmas.

by averie woodard
Foto: Averie Woodard

1.    Tee nimekiri kõikidest projektidest, mille lõpuleviimisel kogesid eduelamust või millest õppisid midagi väga olulist. Lase kogu oma senise elu virr-varr silme eest läbi ja vali välja kõige-kõigemad asjad. Jah, see võib olla ka lasteaias liivakastikonfliktide lahendamine – juhul, kui suudad selle osavalt mõne hilisema päristöökogemusega seostada. Tähtis on, et Sul on edukogemusi, mida teistega jagada – pärinevad need töötaja-tööandja suhtest või ettevõtjana tegutsemisest ei olegi ju kokkuvõttes määrav, eks?

2.    Leia soovitajaid võimalikult erinevatelt elualadelt ja erinevatest eluperioodidest. See ei mõju liiga professionaalselt kui ainult üks grupp inimesi Sind soovitab või kui kõik need inimesed on Su sõbrad ja professionaalne kokkupuude teil puudub.

3.    Tee ennast nähtavaks sotsiaalmeedias. Häki lihtsate inimeste meediatarbimisharjumusi ja astu kelmikalt pildile. Jah, Sa võid teha mingi imenipi ja saada endale 5 minutit „Ringvaate“ eetriaega – enamasti tähendab see väga algajale küll iseenda täielikku kompromiteerimist, sest muidu Sa lihtsalt ei suuda uudiste lävepakust üle hüpata -, kuid maailm on o l u l i s e l t laiem kui vaid peavoolumeedia. Surfa natuke internetis ringi ja uuri, mida teevad need 98% inimestest, kel pole teles tuttavaid või kes pole mitte kunagi peaministrile pressiteadet kirjutanud. Loevad blogisid? Möllavad Instagramis? Arutlevad Facebooki (suletud) gruppides ja erialafoorumites? Nendes kanalites on Sul märksa lihtsam mõjule pääseda ja eneseväärikus jääb harilikult ka alles. Lisaks õpivad inimesed Sind rohkem usaldama ja suhtuma Sinusse kui semusse, mitte kui glamuursesse telestaari. Hea koostöösuhte puhul on usaldus ja piisav kogus omamehelikkust õnnestumise võti. Ja kui Sa lõpuks millegi tõeliselt suure ja olulisega hakkama saad, tuleb ilmselt ka “Ringvaade” Sult intervjuud küsima.

4.    Lepi tagasilöökidega ja räägi neist valehäbita. Tagasilöök ei ole „see kord, kui ma ülemuse krediitkaardiga šoppamas käisin ja 500 eurot laiaks lõin ja mind päevapealt vallandati“. See on sigadus. Need asjad on targem enda teada hoida. Või kommenteerida neid alles siis, kui keegi teine on Su pahateo päevavalgele kiskunud. Tagasilöök on näiteks see, kui mõni asi Sul kohe esimesel katsel ei õnnestunud. Või Sa tegid valearvestuse. Jäid kellelegi plaanitust pikemaks ajaks võlgu, kuid suutsid olukorra kokkuvõttes siiski edukalt lahendada. Pea meeles, et tark on näidata oma nõrkusi ja õppetunde, mitte sihilikku pahatahtlikkust ja lauslollust.

5.    Keskendu pikaajaliste kliendisuhete loomisele ja ülesehitamisele ning tagasipöörduvatele klientidele. Inimesed on oma harjumuste orjad. Kui ma olen juba ühte kohta oma raha välja andnud, siis annan hea meelega teinekord veel. Meile meeldib turvatunne, me armastame rutiini ja meile meeldib olla teatud ning vastastikku usaldatud. Tuttavakssaamiseks läheb sõltuvalt alast ja Su enda suhtlemis- ning tegutsemisaktiivsusest 3 kuud kuni aasta. Pea meeles, et ainult hasartmängurid või täpsemini sõltlased, on need, kes annavad raha välja riskantsetele ettevõtmistele. Ja tundmatule tegijale raha anda, eriti kui Sa ei müü mahlajäätist või pakipiima, mis on odav esmatarbekaup, on ikka üliriskantne.


Soovid värskeid blogipostitusi otse oma isiklikku e-postkasti? 

Print Friendly, PDF & Email

Comments

comments

Lisa kommentaar