MONIKA URVA: 3 PÕHJUST, miks Sul tegelikult HEAD RAAMATUPIDAJAT vaja on

Finantsanalüütikust külalisautor Monika Urva on elu jooksul proovinud nii palgatöötaja, teenuseosutaja kui ettevõtja rolle. Täna jagab Monika Nordic Passionista lugejatega kolme lihtsat põhjust, miks arvepidamise kallal iseseisvalt pusimine end ära ei tasu ja miks on kohe algusest peale ettevõtjal vaja head ning usaldusväärset raamatupidajat.


Jõudsin lihtsa tõdemuseni: äri edendamiseks vajalikud isikuomadused – ettevõtlikkus, riskijulgus, suhtlemisvalmidus – ei kattu raamatupidajalt oodatava rutiinitaluvusega. Kui ettevõtte juht võtab enda kanda nii äri arenduse kui finantsid, jääb harilikult kannatajaks rutiinne raamatupidamine.

Ettevõtjana esmakordselt alustades löövad Su silmad särama – ise teen ja ise vastutan ja ei kohustu kellelegi aru andma! Kui, siis korra aastas äriregistile ja suurema käibe puhul paar korda kuus maksuametile. Tundub lihtne – mis see siis ära ei ole? Pealegi tänapäeval teeb tarkvara kogu töö ära! Ja kui mul abi peaks vaja olema, siis kindlasti leidub mõni sugulane või tuttav kes on raamatupidamisega kokku puutunud ja mulle vajaduse korral appi tuleb.

Kui oled otsustanud ettevõtluses kätt proovida, siis on loomulik, et soovid oma äriga kohe pihta hakata ja mitte juurelda selle üle, kas see ka ära tasub. Küll ta tasub kui kõvasti pingutada ja endale veel mitte palka maksta! Puhas entusiasm saab kainest meelest võitu ja see annab nii palju energiat, et võiks mägesid liigutada. Tunne on nii hea, et ei tahaks seda mingisuguse eelarve või kuluarvestusega ära rikkuda. Jube tüütu, see võtab aega ja aja tahaks praegu hoopis mujale panna. Kõhutunne ütleb, et ühel hetkel tuleb kasum ka … aga millal?

photo4design-com-23173-stressed-businesswoman-with-laptop
Foto: photo4design.com

Täiesti tuttav stsenaarium paljude esmakordselt alustavate ettevõtjate jaoks. Oled nõus? Aga kahjuks mitte kõige mõistlikum.

Äri eesmärk on teenida kasumit – see ei ole häbiasi, raha peaks voolama sinna, kus luuakse lisandväärtust. Väärtuse loomine teeb maailma paremaks.

Kuidas kasum tekib?

Minu nõuanne number üks – koosta äriplaani eelarve. Pane paberile eelarve, mille täitmist Sa ise usud ja mis Sind pingutama motiveerib. Kohe, kui vajalik ja võimalik, planeeri endale palka maksma hakata (täiesti ametlikult, koos kõikide maksudega) ja arvesta sisse ka nende teenuste, sh raamatupidamise kulud, mida Sa ise tegelikult teha ei taha. Vastasel korral kaob Sinu motivatsioon ruttu. Eelarve annab Sulle hea raamistiku, millega hiljem võrrelda oma ettevõtte edusamme – kas oled eesmärgini liikumas piisavalt kiires, Sind rahuldavas tempos?
Tore, eelarve on paigas, nüüd ma tahaks seda “oma asja” teha. Täiega, ma tahan seda teha nii, nagu keegi kunagi varem pole teinud ja kindlasti paremini kui konkurendid!!!

Nõuanne number kaks – tegutse eesmärgipärase kirega. Nüüd ära end enam tagasi hoia – tegutse! Suhtle potentsiaalsete klientidega ja pea nõu endale sobiva mentoriga. Nii saad piisavalt enesekindlust et oma teenust või toodet müüa. Ära muretse enam kulude pärast, vaid keskendu tuludele. Tee seda, mida just Sina kõige paremini oskad. Klient ei oota et Sinu toode või teenus oleks täiuslik, ta ootab et see lahendaks ära tema olulise vajaduse. Müü julgelt iga päev!

Alles siis, kui müük sujub (kohustus käibe deklareerimiseks tekib 16 000 euro täitumisel kalendriaasta algusest) ja endale palka maksad, on vaja maksuametile deklaratsioone esitada. Siis läheb Su elu mõnevõrra keerulisemaks ja peaksid kindlasti vähemalt esimesel korral asjatundjaga nõu pidama. See on harilikult ka otsustamise koht – kas teen ettevõtte raamatupidamise ise, otsin tuttava või palkan professionaali?

See on see hetk, kui kuskil hakkab vilkuma punane tuluke – kerkib esimest korda kahtlus, et kas ma teen kõik õigesti ja nõuetekohaselt. Kuidas ma oma dokumete säilitama peaks? Kas ja millist tarkvara mul vaja on? Kellelt küsida abi maksude osas?

Nõuanne number kolm – vali enda finantsasjade jaoks õige koostööpartner.

Hea klapp inimesega ja usaldus on need kaks tegurit, millega peaksid arvestama koostööpartneri valikul.

Sul on mõni hea tuttav, kellele võiksid usaldada oma raha-asjad? Mõtle läbi – kas tahad oma ettevõtte tegevust sugulase või tuttavaga arutada ja milline oleks selle eest makstav õiglane tasu? Liiga palju ei tahaks maksta, kuid liiga vähe makstes pole teisel poolel motivatsiooni pingutada. Sellised olukorrad, kus teenuse ostja pole teenusega rahul, kuid ei julge tuttavale ära öelda, on alustavate ettevõtjate hulgas suhteliselt levinud. Seepärast julgustan ma Sind ka n-ö tundmatus kohas vette hüppama ja vaatama raamatupidamisturgu laiemalt, kui vaid sõprade ja sugulaste ring. Sa võid teha koostööd ka enda jaoks täiesti tundmatu inimesega. Suhtle temaga, uuri ta varasemaid kogemusi, tee taustakontroll, kui soovid, ja mis kõige olulisem – usalda alati oma intuitsiooni! Konfidentsiaalsus on raamatupidaja elukutse vältimatu osa – seda, et inimene ei räägi oma kliendi ärisaladustest või palgatasemest, peetakse raamatupidajate poolt enesestmõistetavaks. Teenuseosutajatel on konfidentsiaalsusnõue reeglina kirjeldatud teenuse osutamise lepingus – leping on alati kahepoolne ja Sinul on õigus ja kohustus oma ootusi teenusele sõnastada.

Ja kui lõpuks tundub täiesti mõistlik palgata professionaalne raamatupidaja, siis miks mitte kaasata tema teadmised oma äri heaks kohe – juba äriplaani eelarve koostamisel? Ja tarkvara valikul? Hea koostöö korral saad Sina muretult keskenduda oma põhitegevusele.

Sina oled otsustaja, Sinu käes on ettevõtte tulevik ja Sinul on võime asju korda saata, mitte takerduda pisidetailidesse, vaid mõelda suurelt ja teha OMA ASJA. Täiega!


Soovid värskeid blogipostitusi otse oma isiklikku e-postkasti? 

Print Friendly, PDF & Email

Comments

comments

Lisa kommentaar