FINANTSID: kuidas käituda kliendiga, kes keeldub maksmast?

Me kõik oleme ettevõtjatena seal olnud – imearmas müügikohtumine, klient lubab pudrumägesid ja unistab suurelt… a g a kui on aeg tasu sisse nõuda, teatab ta, et ei soovi maksta ning hakkab jõuliselt vastu argumenteerima.

Kuidas jõuda rahumeelselt sõbraliku lahenduseni, aga oma õigusega teenitud tulu ikkagi kätte saada?

  1. Hoia alles kõik kohtumisi, kokkuleppeid ning tehtud tööd tõendavad dokumendid – e-kirjad, skype-vestlused, isegi Facebooki chatid. Sa pead suutma tõendada nii kliendile kui vajadusel inkassofirmale või kohtule, et oled lubatud töö ära teinud ja klient on tellitud teenuse või töö või asjad kätte saanud.
  2. Selgita Eesti maksusüsteemi olemust jonnakale kliendile rahulikult. Seadus ütleb, et kõik kulud, mille sissenõudmata jätmine pole ebamõistlik (uhh, kui keeruline? See tähendab kõiki kulusid, mis on suuremad kui 5 eurot näiteks ja mille sissenõudmine pole rahaliselt kallim kui kulu ise), m a k s u s t a t a k s e kui ettevõtlusega mitteseotud kulud. Ehk et altvedanud klient mitte ainult ei jäta Sind õiglasest tasust ilma, vaid Sa pead hakkama Maksu- ja Tolliametile töötegemise eest peale maksma. See seaks kokkuvõttes kahtluse alla aga kogu Sinu äritegevuse eesmärgi. Ja Sa ei taha, et keegi tuleks Sind rahapesus või muudes pattudes süüdistama, eksole?
  3. Kui klient pakub Sulle raha asemel vahetuskaupa või mõnda Sulle vajalikku teenust vastu, sest tal lihtsalt raha ei ole, siis tegelikult on Sul targem see vastu võtta. Seadus kaitseb nõrgemat ja antud juhul on nõrgem see osapool, kel finantsvahendeid napib. Oluline on Sinu jaoks see, et Su ettevõtte bilansis oleks kajastatud tehtud töö eest saadav tasu ja selle tööga seotud kulutused. Kas klient maksab Sulle rahas või toodetes, teenustes on juba kokkuleppe küsimus.
  4. Arvesta sellega, et kliendil on õigus Sinu poolt pakutavast teenusest või Sinu ettevõttelt ostetud kaubast seaduses ettenähtud aja jooksul keelduda või taganeda. Näiteks asjade ostmise puhul kehtib 14päevane tagastamisõigus. Täpsem info on kirjas Võlaõigusseaduses.
  5. Suhtle rahulikult ja argumenteeritult, kuid jää endale kindlaks. Mina kasutan suhtluses vahel ka tugevaid emotsioone, kui on vaja mõnele inimesele selge sõnum kohale viia, ta n-ö tardumusest lahti raputada, kuid võlaõigussuhete puhul eelistan alati rahulikku, asjalikku, ent järjekindlat stiili. See töötab! Närvis inimesed ei saa harilikult aru, mida nad tegema peavad või millised nende õigused on, ja võivad rumalusi pahaaimamatult või ettevaatamatusest korda saata.

Kate Moss

Millised on Sinu kogemused õiglase tasu sissenõudmisel?


Soovid värskeid blogipostitusi otse oma e-postkasti?

Print Friendly, PDF & Email

Comments

comments