John LENNONi lugu: vägivaldsest šovinistist rahuaktivistiks ja koduseks abikaasaks

john lennon yoko ono
John Lennon ja Yoko Ono

Täna möödub ühe 20. sajandi poppmuusikamaailma enim mõjutanud mehe sünnist 77 aastat.

Kas Sa teadsid, et JOHN LENNON oli nooruses vägivaldne šovinist, kes ei hoolinud naistest ega maailmarahust sugugi?

Lapsepõlv

9. oktoobril 1940 Liverpoolis ilmavalgust näinud John Winston (hiljem Ono) Lennoni lapsepõlv möödus tagasihoidlikes oludes, purunenud perekonna rusud poisi hinge torkimas. Sõjaaegne Suurbritannia oli rahutu paik; kui tema vanemad lahku läksid ja 6aastase poja hülgasid, saadeti tulevane muusikageenius lastetu tädi Mimi ja tolle abikaasa juurde elama.

Hüljatud lapsest kasvas vihane mässumeelne teismeline, keda seks, peod ja muusika huvitasid rohkem kui kooliharidus.

Konservatiivsed kasuvanemad püüdsid omalt poolt anda poisile nii kodusoojust kui arendavat kasvatust, kuid oma bioloogiliste vanemate, eriti ema peale ülisolvunud John eelistas ajaveetmist sõprade seltsis. John taaskohtus oma ema Juliaga alles 15aastaselt ning ema kinkis pojale kitarri. Varsti pärast seda hukkus Julia traagiliselt autoavariis. John Lennon oli siis vaid 16.

Noore Johni suhted naisssoost eakaaslastega polnud kiita. Ta käitus vägivaldselt ja vihastas pisiasjade peale. Näiteks lõi ta oma tüdruksõpra Thelma Pickles’i (hiljem McGough) sellepärast, et neiu keeldus temaga ühel peol seksimast. Thelma lõpetas seepeale suhte Lennoniga.

Aastal 1956 asutas John oma esimese bändi – Quarrymen. Bändi teisel kontserdil kohtus ta juhuslikult Paul McCartney’ga ja poppmuusika ajalugu oli igaveseks muutunud.

The Beatles

Ehkki tädi Mimi ei sallinud eriti Pauli ega teisi Johni sõpru, kuna pidas neid sotsiaalselt madalamasse klassi kuuluvaiks, ei suutnud noori muusikamehi enam miski peatada. Ansambel The Beatles loodi ametlikult aastal 1960 Liverpoolis ning peagi sõitsid noormehed tuurile Hamburgi. McCartney sõber Georg Harrison kutsuti kitarristiks ja lõpuks jäi trummide taha pidama Ringo Starr. Uus särav täht muusikamaailmas oli sündinud.

The Beatles on enimmüünud bänd kogu maailmas. Nad on läbi ajaloo suurima kommertsedu saavutanud muusikud. Biitlite albumeid on müüdud enam kui 800 miljonit eksemplari füüsilisel ja digitaalsel kujul.

Biitlid mõjutasid ja muutsid nii poppkultuuri, moodi, meeste jaoks sobivaks peetud juuksepikkust kui inimeste arusaama sõnavabadusest ja viisakast käitumisest. Konservatiivsetest viiekümnendatest hooga vabameelsete kuuekümnendate muusikataevasse lennanud bändi saatis alates aastal 1962 ilmunud hitist “Love Me Do” täiesti fenomenaalne edu. Noored naised kiljusid, nutsid ja minestasid nende kontsertidel, biitlite postkastid uppusid fännikirjadesse ja miljonid aina voolasid kontole.

Naisfännide veidrat käitumist on paljud psühholoogid seostanud keskajast kuni 1960ndateni läänekultuuris levinud naiste seksuaalsuse eitamisega ja allasurumisega, mis siis biitlite kontsertitel otsekui paisu tagant valla pääses ja tüdrukud hulluma pani.

Ehkki noored biitlid olid ja jäid avalikkuse ees vaieldamatult džentelmenideks, suutsid eeskätt John Lennoni väljaütlemised 1960ndate teises pooles šokeerida tagurlikult mõtlevat briti ühiskonda. Näiteks märkis Lennon kord, et “poppgrupp The Beatles on saanud populaarsemaks kui Jeesus”.

Kui John armus aga oma muusasse ja teise abikaasasse Yoko Onosse, asus senini mehe parimaks sõbraks olnud Paul McCartney paarikest, iseäranis aga feministlike vaadetega jaapanlannast kunstnikku avalikult laimama. Õli valas tulle juurde Johni esimene abikaasa Cynthia, kes kartis ja lõpuks jäigi ilma mehe hiigelvarandusest. Kibestunud Cynthia ei saanud elu lõpuni raskest kaotusest üle, ässitades ka oma poja Lennoni vastu.

John tegi šokeeriva avalduse oma esimese abielu kohta 1980. aastal, öeldes, et “kahjuks on tema esimene poeg sündinud juhuslikust seksuaalvahekorrast nagu 90% inimkonnast” ja laps tuli “viskipudelist, sest tol ajal polnud veel antibeebipillid kuigi levinud”. Ta kinnitas, et armastab esimest poega siiski “kui oma last”.

Erinevalt teistest biitlitest saatis avalikkuse kõrgendatud tähelepanu Johni igat sammu ka pärast bändi The Beatles ametlikku lagunemist ning tema sooloprojektid tõid jätkuvalt palju raha sisse. Hea sõbra ja cashcow kaotanud McCartney aga sigatses ja mõnitas Johni uut elu ja abikaasat, kahasse kiusliku eksproua Lennoniga.

Yoko Ono

John kohtas oma elu armastust Yokot 1966. aasta novembris juhuslikult Indica galeriis, kus naine valmistas ette performance-kunsti esitlust. Neid tutvustas koha omanik John Dunbar.

McCartney, kes teadis aga Lennoni ja Ono kohtumislugu loomulikult paremini kui noorpaar ise, väitis, et Yoko hakkas lihtsalt ühel päeval Lennonile vahetpidamata koju helistama ja ennast tema juurde külla pressima. (Paul, tõepoolest, kas Sul endal piinlik pole või?) Tänu McCartney salvavatele kommentaaridele on Yoko Onost inglisekeelses kultuuriruumis levinud väärarvamus kui õelast amatsoonist, kes võrgutas Inglismaa kõige andekama poja ja sundis siis toda kogu oma maist varandust endale loovutama.

Väljend “naine nagu Yoko Ono” on kasutusel ka eesti keeles, ehkki seda kasutatakse poolirooniliselt, tunnustusena.

Ent murepilvi kogunes Ono ja Lennoni armastuse kohale veelgi. Ehkki Lennonil õnnestus esimene abielu 1968. aastal lõpuks lahutada, elasid armastajad 1970ndate alguses mõnda aega eraldi, sest Johni ähvardas kriminaalkaristus narkootikumide omamise eest, Yoko eksabikaasa viis  aga nende tütre endaga luba küsimata kaasa ning naist ähvardas lapse hooldusõigusest ilmajäämine.

Kodanikuaktivismi ja sõjavastaste protestide ajalukku on igaveseks jäänud 1969. aasta märtsis Lennoni ja Ono mesinädalatel läbiviidud aktsioon Bed-In For Peace, mis oli suunatud sõjategevuse vastu Vietnamis.

Noorpaar veetis avalikkuse tähelepanu all 2 nädalat voodis – ühe nädala Amsterdamis Hiltoni hotellis ja teise Montrealis Kuninganna Elizabeth’i hotellis. Algselt New Yorgis kavandatud aktsiooni asukohta muudeti viimasel hetkel Lennonit tabanud kriminaalsüüdistuste tõttu, mida mees avalikkusele kommentaare jagades seostas sõjavastase aktivismiga, mitte tema asjade hulgast leitud narkootikumidega. 🙂

Aastatel 1973 – 74, kui Ono ja Lennon lahus elasid, jagas Lennon abikaasa heakskiidul voodit ja elamist assistent May Pang’iga. Vaba armastuse mõtteviisist kantud kontrakultuuri viljelevad Ono ja Lennon ei näinud selles midagi iseäralikku. 1974. aasta lõpus naasis aga Yoko Johni ellu jäädavalt ja 9. oktoobril 1975 sündis neil poeg Sean.

Aktivism

Täna on John Lennon iga kodanikuaktivisti ebajumal, kuid rahuaktsioonid ei leidnud ta kaasaegsete hulgas sugugi üldist heakskiitu ja tunnustust. Meest, kes elas oma ajast kümneid kui mitte sadu aastaid eespool, mõnitas tollane meedia mõnuga. Lennon ei lasknud ennast sellest häirida ja elas ning lõi muusikat just nõnda, nagu soovis. Fännid olid tänulikud juba siis ja iga uus põlvkond satub varem või hiljem John Lennonist vaimustusse. Nii ka mina.

Lennoni aktivism jäi paljudele kunstikaugetele inimestele arusaamatuks ja kindlasti on ka täna kodanikke, kes ei taipa kuigi palju tema loomingu tähendusest ega rollist maailma ajaloos. Kuivõrd 1960ndate poppmuusikud kasutasid massiliselt narkootikume, siis peavad küünikud Johni laule rahust maailmas ning armastusest mehe ja naise vahel uimastitest tekkinud hallutsinatsioonideks, mitte reaalseks eluks.

Ja need, kes armastavad John Lennonit ja tema loomingut, on pahased õelate kriitikute ning Lennoni geniaalsuse mittemõistjate peale.

Ameerika Ühendriikide korrumpeerunud president Richard Nixon pidas Lennonit endale ohtlikuks, mainides lindistatud vestluses, et “see mees võib valimised tuksi keerata”. Lennonil oli probleeme USA elamisloa saamisega.

Reaalse argipäeva ja hüperreaalse ideedemaailma vahel hõljunud John Lennoni elu on sama sügava sõnumiga kui maailmale vägivallatuse kontseptsiooni tutvustanud Mahatma Gandhi oma. Mõlemad mehed realiseerisid igapäevaelus inimvõimete potentsiaali, eitamata samal ajal oma vigu ja möödapanekuid, vägivaldseid teguseid sealhulgas.

John Lennon elab igavesti edasi oma lauludes, mis sõna otseses mõttes muutsid maailma ja muudavad seda iga kord, kui järjekordne inimene neid esimest korda kuulama satub.

Vaata dokumentaalfilmi “Gimme Some Truth: The Making of John Lennon’s Imagine Album” 1971. aastal ilmunud stuudioalbumi “Imagine” salvestamisest.

11 vähetuntud fakti John Lennoni kohta

ÜKS. John oli nooruses salaja armunud Brigitte Bardot’sse. Häbelik Lennon ei julgenud aga kauni prantslannaga seltskonnas isegi vestlust alustada.

KAKS. Lennon abiellus oma esimese kaasaga, sest tegi naise kogemata rasedaks. Pereelu polnud õnnelik ning eksabikaasa ja suhtest sündinud poeg Julian kiruvad Johni siiamaani, ka meedias, postuumselt. Peamiselt väljendavad nad soovi saada osa Lennoni hiigelvarandusest, mille pärisid Johni elu armastus ja teine abikaasa Yoko Ono ning armastusest sündinud poeg Sean.

KOLM. Lennon hukkus kuulsust ihanud meeltesegaduses fänni käe läbi. 8. detsembril 1980 sai ta oma koduväravas New Yorgis surmava kuulitabamuse. Üks 20. sajandi suurimaid rahuaktiviste langes jõhkra ja täiesti p õ h j u s e t a vägivalla ohvriks. Mõttetu surm hullunud fänni käe läbi võimendas John Lennoni elu kõige olulisemat sõnumit – rahu on võimalik ja vajalik – veelgi.

NELI. Lennon pani esimesele pojale nimeks Julian oma traagiliselt hukkunud ema Julia järgi. Tõenäoliselt mitte suurest armastusest ema vastu, vaid pahameelest soovimatu lapse tuleku üle.

VIIS. John Ono Lennon veetis viis aastat vabatahtlikult koduse abikaasana oma lemmikpoja Sean’i eest hoolitsedes. Kahetsusväärselt jäid need aastad tema elu viimasteks.

KUUS. Rahuaktivistist Lennon võttis avalikult häälekalt sõna nii naiste õiguste kui sallivuse teemal ühiskonnas, kuid oma varase nooruse veetis mees veendunud jõhkra šovinistina.

ono lennon bed peace
Ono ja Lennon veetsid mesinädalad VOODIS protestiks sõja ja vägivalla vastu. Foto: Getty Images

SEITSE. Lennoni elu suurim armastus, legendaarne Yoko Ono, oli mehest 7 aastat vanem.

KAHEKSA. Mitmed Lennoni tuntud hitid on loodud eksperimentaalse loometöö käigus LSD või marihuaana mõju all.

ÜHEKSA. Ajakiri The Rolling Stones valis John Lennoni läbi aegade kõige edukamaks ning enimmüünud popmuusikuks. Edukalt soolokarjääri teinud John edestab üksikisikuna võttes ka biitlite kui bändi hiigeledu.

KÜMME. Lennonit süüdistati homoseksuaalsuses pärast seda, kui mees sõitis vahetult pärast oma esimese poja Juliani sündi Hispaaniasse puhkusele koos biitlite mänedžeri Brian Epsteiniga. Ehkki Epstein oli avalikult gei ja tunnistas, et on Lennonist sissevõetud, ei olnud meeste vahel midagi peale sooja sõpruse. Edev John nimetas kogemust “teadlikuks eksperimenteerimiseks”.

ÜKSTEIST. John sai oma teise eesnime II maailmasõja ajal Suurbritanniat juhtinud peaminister Sir Winston Churchilli järgi. Pärast Yokoga abiellumist muutis mees Winstoni Onoks, et näidata solidaarsust oma abikaasale ja tunnustada naiste võrdõiguslikkust ka perekonnanimede tasandil.

Palju õnne sünnipäevaks, John! 🙂


Soovid värskeid blogipostitusi otse oma e-postkasti? Liitu uudiskirjaga!

Print Friendly, PDF & Email

Comments

comments