Kuidas esindada ennast SOTSIAALMEEDIAS? Soliidselt

pinterest tydruk
Reaalne laps internetiavarustes hulkumas. Foto: Pinterest

Sotsiaalmeedia konto(de) omamine on tänapäeva kiirelt arenevas infoühiskonnas muutunud vaat’ et elementaarseks. Kui Sul pole ühtegi esinduskanalit sotsiaalmeedias, tekitab see küsimusi. Nagu siis, kui Sul pole kodakondsust või tervisekindlustust.

Minu soovitus: hoolitse selle eest, et Sinu nime Google otsingu avalehel vähemalt Su LinkedIn profiil ja/ või ettevõtte kodulehekülg nähtavad oleksid.

Sotsiaalmeedia on muutunud nii igapäevaseks, et kuulsad inimesed saavad automaatselt meediakajastuse, kui nad teatavad avalikult mõne oma konto kustutamisest. Näiteks Justin Bieber või Kaur Kender.

Sotsiaalmeedial on vahetu mõju ka iga lihtsureliku elule ja tegemistele. Siinkohal tasub mõned olulised õppetunnid kõrva taha panna ja edaspidi läbimõeldult tegutseda.

Kuidas luua endale soliidne resümee sotsiaalmeedias?

LinkedIn. Kui Sa valid ainult ühe platvormi ennast sotsiaalmeedias esindama, siis olgu see LinkedIn. “Professionaalide näoraamat” on mitte ainult meeldiv ajaviide, vaid ka kasulik ja võib viia reaalsete tööpakkumisteni ning ärikontaktide loomiseni. Lisks on LikendIn’is tegutsedes oluliselt keerulisem oma mainet totaalselt tuksi keerata ka sotsiaalmeediavõhikul, võrreldes näiteks Instagramiga või teiste portaalidega.

Facebook. Vaese mehe KAPO – nagu viis aastat tagasi hellitavalt öeldi – on jätkuvalt populaarne, ehkki paljuski juba tüdimuseni kulunud suhtlusplatvorm. Personalispetsialistid ja kommunikatsiooniinimesed kasutavad Facebooki siiani kui tänuväärset töövahendit. Kusjuures, mind ei huvita tööalaselt isegi mitte niivõrd sisu, mida inimene Facebookis postitab, vaid hoopis see, kes tema sõbranimekirjas on. Veel täpsemalt – kas ja millised on meie ühised tuttavad. See võib olla väga vajalik infot, et otsustada, kas kutsuda teda kuhugi esinema või pakkuda talle äritehingut, aga vahel ka taustauuringu tegemiseks.

Kuid Facebookil on teisigi hüvesid – vahel räägivad inimese postitused ka tema oskuste ja teadmiste kohta ühte koma teist. Näiteks sain ma tänu Facebookile teada, et üks Haigekassa nõukogu liige ei oska protsenti arvutada. Hea teada, igaks juhuks! 

Facebook on kõige enamlevinud ja kodusem sotsiaalmeedia kanal. Siiski ei tasuks siingi frivoolsustega hiilata, kui Sa just ekstra mässumeelset kuvandit endast ei soovi luua. Samas, kui Sa just seda soovid, siis palju õnne! Tasuta kanal inimeste tähelepanu tõmbamiseks ja meediahuvi köitmiseks.

Last but not least. Facebookis on lihtne inimestega suhelda. Sarnaselt mitmetele staaridele olin ka mina paar kuud Facebooki-oudis – see juhtus 2015 kevadsuvel -, kuid otsustasin konto taastada just tööalaseks suhtlemiseks.

Twitter. Eestis on säutsukonto ainult hipsteritel ja nn arvamusliidritel. Mujal maailmas peetakse seda aga enesestmõistetavaks ja soovitatakse äriinimestele oma isiklike mõtete avaldamiseks.

Mulle meeldib Twitteris eeskätt rahvusvahelisi uudiseid jälgida. Ja tunnistan ausalt, et välismaised säutsujad toodavad huvitavamat ja inspireerivamat sisu kui kodumaised arvamusbossid. Meil käib Twitteris üks suur eneseimetlemine, aga mujal inimesed reaalselt s u h t l e v a d seal.

eneseimetlus Twitteris
Labane huumor, millega tasuks sotsiaalmeedias ettevaatlik olla.

Nõuanne: arvesta sellega, et üks säuts püsib uudisvoos keskmiselt 18 sekundit. Loe nutikast säutsumisest lähemalt!

Instagram. See on tänapäeva show off kanal! Sotsiaalne striptiis või kabaree, kui soovite.

Instagramis jagatakse infot selle kohta, mida keegi täna sõi (toidufotod), kes kellega magas ja mis selle tulemusel juhtus (lapsed), kui palju on kellelgi raha, et osta riideid (moefotod) või reisida (reisifotod) või millistele üritustele ja kuhu seltskonda Sind kutsutakse (glamuurifotod).

Lisaks annab Instagram teavet Sinu pildistamisoskuse, ilumeele ja võib-olla ka motivatsioonitsitaatide kohta. Või siis selle kohta, et soovid olla diip ja jagad maailmaga vaid meeleolupilte või veidraid tänavasilte või fotosid lepatriinudest (mina tegin seda viimast kunagi :D).

Muud kanalid (YouTube, Snapchat, Pinterest, Spotify jne). Pinterest ja YouTube on väga populaarsed kanalid naiste, eeskätt koduperenaiste hulgas. Paljud mehed, keda tean, ei saa esiotsa Pinteresti funktsioonist arugi. Sisuliselt on see inspiratsioonikogumise tööriist ja hästi visuaalne tööriist. Tee oma visioonitahvel või salvesta retsepte ja labakumustreid! Mulle meeldib vahel lihtsalt närvide rahustuseks hurmavaid võõraste inimeste perepilte või tsitaate pin‘ida.

Spotify on minu jaoks aga k õ i g e informatiivsem sotsiaalmeedia kanal üldse. Avalikult jagatud esitlusloendid ja kuulatud muusika annab inimese kohta kordades rohkem infot, kui mõtlematult tehtud Facebooki postitus või PR-spetsialistide abiga klanitud Instagrami või Twitteri konto. Tasub meeles pidada, et Spotify’d saab kasutada ka privaatsena, kui keegi soovib.

5 reeglit sotsiaalmeedias nordic passionista

Ettevaatust!

ÜKS. Kas teadsid, et Google ühildab Sinu nime all eksisteeriva Pinteresti konto pildid oma otsinguga? Jah, Google’i otsingusse võivad Sinu nime peale sattuda pildid, mida Sa ehk oled mõelnud jagada vaid Pinteresti sõpradega. “5 tehnikat, kuidas paremini suhu võtta” ei ole ehk kõige hullem variant, mis võib pildiotsingus Sinu kohta välja tulla – see paneb lihtsalt muigama -, aga sealt edasi tasub küll mõelda, mida a v a l i k u l t Pinterestis hoida ja mida oma brauseri lemmikute või arvuti fotode kausta salvestada.

Lisaks jääb osa pilte Google’i vahemällu, nii et nende kustutamine Pinterestist ei kaota neid kahjuks Sinu nimega seotud otsingust automaatselt.

KAKS. Mõtle enne kaks korda, kas oma alasti laste – või teiste inimeste alasti laste – fotosid on kindlasti vaja terve maailmaga jagada. Paar aastat tagasi sai üks maailmakuulus supermodell Instagramis korraliku peapesu, kui avaldas foto oma rannas lesiva lapse pepust. Tõsi, lapse pead polnud isegi pildil ja tegemist oli tõeliselt nummi tagumikuga, aga see foto tippis väga paljude inimeste ohutunde piiril ja sai seetõttu kriitika osaliseks.

KOLMANDAKS. Mõtle uuesti, enne kui avaldad sotsiaalmeedias oma täpse asukoha. Kui oled Lauluväljakul koos 10 või 100 000 inimesega, siis ei tekita see ilmselgelt mingeid probleeme. Aga intiimne õhtusöök kallimaga udupeenes restoranis või puhtsüdamlik postitus, kuidas Sul on vaja oma väikeste lastega üks öö “ilma issita” metsamajas veeta ja Sa oled hirmul, võiksid siiski jääda tegemata.

NELJANDAKS. Enne, kui haarad oma ulmemoodsa iPhone’i järele, et sellega endast või oma kallimast intiimne foto teha – ka siis, kui Sa mitte kunagi ei plaani seda sotsiaalmeedias avaldada -, mõtle, mis tunne Sul oleks, kui keegi sellesama pildi sotsiaalmeediasse riputaks. Juku Jublakas nimega libakonto alt näiteks. Kui Sa ei taha, et niisugune asi juhtuks, siis pildista akte ja filmi kodust pornograafiat seadmega, millel puudub automaatselt internetiühendus ja kuhu pole võimalik sisse häkkida.

VIIS. Märgi sotsiaalmeediasse oma suhtestaatus a i n u l t juhul, kui abiellud. Muul juhul jäta see lahter lihtsalt tühjaks. Esiteks, suhete loomine käib tänapäeval imekiiresti ja suure tõenäosusega Sa lihtsalt unustad värskelt armunud peaga oma vallalise suhtestaatust õigel ajal ära muuta. See võib paksu pahandust tekitada. Teiseks, kõik muud suulisel kokkuleppel põhinevad püsisuhte vormid võivad haihtuda kümne minuti jooksul. Abielu on juriidiline leping ja seda ei sõlmita ega lahutata uisapäisa. Pluss nii abiellumine kui abielu lahutamine on piisavalt tähendusrikkad ja üksjagu jamamist (teise inimese nõussesaamine, paberimajandus, sõprade ja sugulaste tähelepanu jms) nõudvad ettevõtmised, nii et tõenäosus, et unustad sel puhul oma sotsiaalmeedia profiili värskendada, on minimaalne, et mitte öelda olematu.

KUUS. Arvesta tõsiasjaga, et niipea, kui laed fotomaterjali internetti, juhtub kaks asja: a) jääb see sinna igaveseks, b) Sul kaob igasugune kontroll selle üle, kuidas Sinu fotosid keegi võõras inimene kasutab. Imearmsad titepildid Instagramis jõuavad peagi Pinteresti ja jäävadki igaveseks infoväljadele hulpima. Umbes nagu plastikprügi ookeani.

Mitte kunagi…

… ära valeta sotsiaalmeedias oma intiimsuhete kohta. Ma ei tea veel ühtegi inimest, kellele selline asi e i oleks suuri ja vahel aastaid kestnud jamasid kaasa toonud. Ära pildista kutti, kellest oled salaja sisse võetud, ja esitle teda kui oma meessõpra, kui ta tegelikult on Su juhututtav või endine töökaaslane.

… ära kasuta sotsiaalmeediat oma eksile kättemaksuks ühiste laste mõnitamise kaudu. See on väga mitte COOL.

… ära kasuta kontoomaniku loata fotosid ja infot, mis on postitatud privaatsena märgitud kontole, nt Instagramis. Ka siis, kui oled ajakirjanik.

neti esmaabi nordic passionista

Ettevõtte esindamisest sotsiaalmeedias kirjutan mõni teine kord.


Soovid värskeid blogipostitusi otse oma e-postkasti? Liitu uudiskirjaga!

Print Friendly, PDF & Email

Comments

comments