Suhtevägivald on SEISUNDI küsimus

Ei ole maailmas ühtegi haavamatut inimest ja vägivalda võib juhuslikult kogeda igaüks meie hulgast. Meenutagem kasvõi reaalselt elanud rammumees Lurichit, kes hukkus täihammustusest saadud haiguse tõttu, või antiikmütoloogiast pärit kangelast Achilleust, kes suri kanda lastud noole haavast.

Igaühel meist on oma nõrk tsoon psüühikas ja vaid juhul, kui keegi suudab seda piirkonda haavata, langevad ka parimad meist vägivaldse rünnaku ohvriks.

Kuidas ennast vägivalla eest kaitsta?

Nordic Passionista postvägivald postfeminism

Ainus võimalus end kaitsta on t u n n i s t a d a oma n õ r k u s t.

Keegi on kunagi tabavalt öelnud, et armastada tähendab ulatada teisele inimesele nuga, millega ta saab Su psüühika ribadeks hakkida, ning usaldada samaaegselt, et ta siiski ei tee seda.

Ilma eneseavamiseta, ilma emotsionaalse haavatavuse paljastamiseta ei ole lähisuhe võimalik. Jah, loomulikult eksisteerib ka niisugust vägivalda, kus keegi lihtsalt tõukleb või lööb või pressib mõnda tegu või raha välja teise hirmule toetudes, aga selles postituses räägin ma usalduse reetmisest lähisuhtes, kõige jõhkramast vägivallavormist üldse.

Kahjuks ei ole niisuguse kogemuse eest mitte kellelgi võimalik end täielikult kaitsta. Füüsilist enesekaitset saab treenida, vägivaldses vestluses või ründavas väitluses edukat esinemist samuti. Kuid hingele turvist ümber kasvatada pole võimalik.

Inimhakklihamasinat, kes tükeldab Su psüühiliselt sodiks, ei ole võimalik kaugelt vaadates ära tunda. Elukogemus ilmselt õpetab väikeseid märke lugema, mida inimene oma kehakeelega kõigile reedab. Aga haavatavuse kõige ahvatlevamaks osaks ongi hingeline süütus – lugu vabast lapsest, kes ei oska ega taha halba aimata ning peab siis elu eest põgenema ja võitlema, et kurja käest pääseda. Olgu tegemist meie oma kodumaise filmiklassikaga “Viimne reliikvia” või näiteks õela rüütel Sinihabeme looga maailma muinasjutuvaramust.

Suhtevägivallaga toimetulek võib ületamatuks katsumuseks osutuda just seetõttu, et Sina satud seisundisse, kus Sa ei oska ega suuda end adekvaatselt kaitsta. Tavapärane enesekaitsemehhanism ei lähe tööle, sest tegemist on inimesega, kelle suhtes Su aju saadab välja reaktsiooni: usalda! See ajuosa, mis peaks andma käskluse põgeneda või võidelda, ei hakka aga mingil põhjusel tööle.

Suhtevägivald on seega lõks nii Sulle kui Su ajukeemiale, mis tõrgub tavapäraselt funktsioneerimast.

Seetõttu ei suuda enamik inimesi omal jõul vägivaldset suhet lõpetada ega kogemusest välja astuda, vaid impulss selleks peab tulema väljaspoolt. Hea sõbra näol, kes appi tõttab. Nagu Gabriel päästis Agnese mässajate küüsist.

Kui Sind või Su last ähvardab oht ja Sa tunned, et ei suuda situatsiooniga üksi toime tulla, helista ja küsi nõu!

Tallinna Naiste Kriisikodu ööpäevaringne telefon 53969834 http://www.naisteabi.ee/

Eesti Naiste Varjupaikade Liit tugitelefon 1492 http://www.naisteliin.ee/

Naiste varjupaikade kontaktandmed üle Eesti http://www.enu.ee/enu.php?keel=1&id=373


Liitu uudiskirjaga ja saad TASUTA töövihiku “11 SAMMU SOTSIAALMEEDIAS VÕITMISEKS”!

Print Friendly, PDF & Email