3 valusat tõde KONFLIKTIJUHTIMISE kohta

Foto: Arisa Chattasa, Unsplash

Arusaamatused, möödarääkimised ja vääritimõistmised – see kõik on paratamatu osa elust ja inimsuhetest. Alati ei õnnestu konflikte vältida ka kõige rahumeelsemal kodanikul, sest kiusaja ei tagane. Seekord kirjutan kolmest põhitõest, mida on kasulik teada ja arvestada suurte tülide puhul.

 1. Konflikt ei ole mitte kunagi inimeste, vaid erinevate käitumisstrateegiate vahel.

Oletame, et Sa soovid abielluda. Kõik Su sõbrannad on õnnelikus suhtes, paljudel neist on laps või mitu. Nende elud tunduvad niiiii ägedad!

Ühel päeval teeb keegi kena noormees ettepaneku minna kontserdile. Ta küll rõhutab, et ta ei soovi suhet, vaid niisama meelt lahutada, aga Sa ei pööra ta sõnadele tähelepanu.

Läheb mööda paar nädalat ja noormees kutsub Sind kaasa oma tuttava pulma. WOW!!!! Lotovõit?!!!! Ta ju soovib minuga abielluda, kui mind juba teiste inimeste pulma kutsub, eksole?! Olengi lõpuks mehe leidnud!!!

Stop.

Võib-olla ta kutsub Sind kaasa, kuna Sinuga suhtlemine tundub olevat väga turvaline? Sa olid ju nõus temaga niisama kontserdil hängima, ilma midagi vastutasuks nõudmata. Paljud naised seda ei teeks. Järelikult võib Sind kasutada ka pulmas aseainena – kellelgi ei teki liigseid küsimusi ja etikett (tule koos kaaslasega!) on täidetud.

Siin loos tulevad selgelt välja kahe inimese erinevad käitumisstrateegiad. Ühte motiveerib suhtlema lootus mehele saada, teist aga vastupidi kergus ja lihtsus, et puuduvad nõudmised. Mõlemad inimesed on kindlasti meeldivad ja sümpaatsed, kuid nende ootused ühele ja samale situatsioonile erinevad kardinaalselt. Kummalgi on omad vajadused, mida nad soovivad just sellise käitumisstrateegia abil täita. Noormees soovib kergust ja lihtsust sotsiaalsetes suhetes, Sina soovid ilmselt turvatunnet ja respekti teiste inimeste, näiteks oma sõbrannade ja pereliikmete poolt.

Situatsioonis, kus inimesed ei väljenda lõpuni oma ootusi ja vajadusi, on konfliktid kerged tekkima. Võib-olla see mees ei sobigi Sinu abiellumise ja pereloomise fantaasia realiseerimiseks? Võib-olla tal juba on kallim? Võib-olla ta soovib lihtsalt natuke elu üle järele mõelda ja meelt lahutada? Võib-olla Sa ei ole tema jaoks naisena kuigi atraktiivne, ehkki Sul pole loomulikult midagi viga, kui tema Sind Miss Universumiks ei pea. Inimeste maitse on väga erinev ja sugudevaheline atraktiivsus põhineb rohkem bioloogial, mitte naisteajakirjades kuvatud ilustandarditel, ja on väga individuaalne.

Mehed enamasti ei mõtle selle peale, et “oih, see neiu on nõus minuga niisama kontserdil ja kohvikus käima, võib-olla ta salaja loodab minuga abielluda”. Täpselt nagu enamik naisi ei mõtle sõbra sünnipäevale minnes, et “aga mis siis, kui keegi annab mulle salaja korgijooki”. Normaalne ja eluterve on inimesi usaldada ning eeldada, et nad ei peta ega valeta. Paraku alati see nii ei ole.

2. Kui inimene soovib tülitseda, siis Sa ei saa üksinda konflikti lahendada.

Sorry, not sorry. Ma vabandaksin, kui mul kahju oleks, aga pole ju!

Sa võid kogu hingest soovida konflikti rahumeelselt ja küpsel moel lahendada, aga teine inimene näiteks arvab, et ägedam on Sind küberkiusata kui asjad silmast silma selgeks rääkida, vabandada ja olla välja vabandatud.

Ainus, mida Sa sellises situatsioonis teha saad, on tülinorijast eemalduda, blokeerida ta sotsiaalmeedias ja e-postkastis ning vajadusel võtta tarvitusele muid distantsi loomise lahendusi. Aga tüli iseenesest ei lõpe; konflikt jääb alles.

Võib-olla see ei lahenegi mitte kunagi. Sel juhul on Sul vaja ka sellise võimalusega leppida ning rahus edasi elada.

3. Konflikt on alati kehva suhtlemise ja arusaamatuse, mitte teise inimese pahatahtlikkuse tulemus.

Hüva. Maailmas leidub uskumatult palju pahatahtlikke inimesi. Nõus. Ja kui nad kõik pole pahad, siis egoistid ja hoolimatud on paljud ikkagi.

Inimloomuse juurde kuulub oskus seada oma vajadused ettepoole kellegi teise vajadustest. Enamikul juhtudel tagab see inimesele ellujäämise, ka väga ohtlikus olukorras. Erandiks on beebide ja väikelaste eest hoolitsemine, kui vanemad teadlikult tõstavad oma vajadused kõrvale ja lapse omad esiplaanile. Inimesi kurnab selline teguviis kohutavalt, see ei ole meile loomuomane, aga me saame teatud aja jooksul ja suure armastuse sunnil niimoodi toimides hakkama.

Pahatahtlikkus on harilikult selliste inimeste käitumisstrateegia, kes ei oska teistmoodi (loe: jätkusuutlikumalt ja efektiivsemalt) käituda. Kellel puudub oskus ja kogemus teistega arvestada. Mitte ainult oma vajadusi esiplaanile seada, vaid väärtustada teise inimese vajadusi sama kõrgelt kui enda omi ning võtta aega niisuguste lahenduste otsimiseks, mis sobivad mõlemale konflikti sattunud osapoolele. Sellised lahendused on alati olemas. Tingimus on vaid see, et me ei jonni egoistlikult, vaid keskendume tõepoolest v a j a d u s t e l e .

Vägivald on jätkusuutmatu. See on ka väga k a l l i s meetod, kuna kahjustab inimestevahelisi suhteid väga pikas perspektiivis, lõhub nii kannatanu kui ründaja psüühikat, toob enamasti kaasa õigusemõistmisekulud jne.

Nõuanne: tark on leppida võimalusega, et konflikt ei lahenegi mitte kunagi. Aga kui siiski tekib võimalus arusaamatus selgeks rääkida, siis ole avatud, aus ja püüa näha kogu situatsiooni ka konfliktipartneri seisukohalt. Kuula teine inimene ära. Väljenda oma emotsioone ja vajadusi. Otsige koos lahendusi, mitte põhjusi edasi tülitseda!

Ilusat tülidevaba nädalat teile! 😘


Liitu uudiskirjaga ja saad TASUTA töövihiku “11 SAMMU SOTSIAALMEEDIAS VÕITMISEKS”!

Print Friendly, PDF & Email
 • 1
 •  
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  2
  Shares

Comments

comments