Hea tüdruku kompleks

Head tüdrukud lähevad taevasse, pahad… kuhuiganes!

Kui kulunud kõnekäändu moodsama nurga alt vaadata, siis võib nentida, et head eesti tüdrukud lähevad OECD riikide statistika esirinnas ajalukku kui maailma ühed kõige haritumad inimesed, kes teevad meestega võrreldes 30% vähemmakstud tööd, pahad aga näiteks presidendi vastuvõtule. Tjah, kas see viimane just oli kõike seda väärt, mida too näitsik läbi tegi, on muidugi iseküsimus. Aga oma eesmärgi saavutamiseks teistest inimestest ülesõitmine on popp olnud igal ajastul.

Ometi teame kõik, kuidas naisi lapseeast saadik manitsetakse kuulekad ja head olema. 12 aastat koolisüsteemis ja sellise käitumise viljadeks on kuld- või hõbemedal, kõrge koht PISA testis, mis hiljem tööturul omandab õõvatekitava soolise palgalõhe kuju, millega Eesti riik kurikuulsalt ja visalt Euroopa Liidus “esirinnas” püsib.

Ütlen selgituseks, et minu meelest on absoluutselt häbi- ja naeruväärne, kui naine käitub nii nagu piiga, kellest eelmises blogipostituses kirjutasin. Kahjuks on selline käitumine Eestis mitte üksik groteskne erand, vaid teatud seltskonnas täiesti aktsepteeritav (ja vist ka ainuvõimalik!) käitumisnorm. Isegi tolle noore daami juuksur, kes omal initsiatiivil teema üles võttis, teatas, et kogu näitsiku sõbrannaskond käitub samamoodi, oli nördinud. “Neil on projekt mees ja nad ei jäta enne, kui see on teostatud!” Kuna tegemist oli ikkagi minu endise vabatahtlikuga, sisuliselt alluvaga, siis püüdsin ma naist kaitsta. “Kui ta nii halvasti käitunud on, siis on tal kindlasti selleks omad põhjused,” väitsin vastu. “Inimesed ei tee selliseid asju niisama heast peast.” Ja samal ajal lükkasin hullu plika teema endast eemale, mugavalt kalevi alla. Pole minu mure, pole minu asi sekkuda!

Ehk siis hea tüdruku vastand ja ihaldusväärne käitumisnorm pole mitte eelkirjeldatud psühhopaat-chic, vaid ELUTERVE ENNASTKEHTESTAV NAINE, kes teab, kuidas jääda viisakaks, kui olukord seda nõuab, aga ka kuidas ennast ja oma lähedasi kaitsta või kuidas astuda välja nende inimeste nimel, kes ise ei suuda enda eest seista.

Kui Sinagi põed hea tüdruku kompleksi ning kipud ikka ja jälle jänni jääma oma soovide ja vajaduste väljendamisega, endale väärika tasu küsimisega professionaalselt tehtud töö eest või füüsilise enesekaitsega, kui keegi Sind ründab, siis võiksid Sa kaaluda järgmisi samme oma elus:

  1. Loe Clarissa Pinkola Estesi raamatut “Naised, kes jooksevad huntidega”.
  2. Liitu naistele mõeldud eneseabirühmaga, olgu see siis tugigrupi või mastermind‘i nime alla.
  3. Leia usaldusväärne psühhoterapeut ja tööta läbi oma lapsepõlv ning kujunemisaastad, et leiaksid endas taas üles selle väikese südika tüdruku, kes Sa kunagi olid, kuid kes sunniti “hästi käituma”.

 


Soovid uusi blogipostitusi otse oma e-postkasti?

Print Friendly, PDF & Email

Comments

comments

Lisa kommentaar