Kuidas Sa ennast lohutad?

Järjekindlus on edu võti. Ilma püsiva töö ja pühendumiseta ei suuda Sa midagi märkimisväärset korda saata ei elus üldiselt ega ka äris. Eesmärkidele truuks jäämine tuleb kõige paremini välja inimesel, kes on elus aeg-ajalt ette tulevate tagasilöökidega harjunud ning suudab enda eest hästi hoolitseda ka emotsionaalselt rasketel hetkedel.

Foto: Patryk Sobczak, unsplash.com

Esimest korda puutusin kokku terminiga “eneselohutamine” ehk self-soothing inglise keeles, kui lugesin aastaid tagasi raamatut “Passionate Marriage“. Raamatu autor dr David Schnarch käib välja revolutsioonilise mõtte, et kõige õnnelikumad on paarid, kus mõlemad partnerid suudavad vajadusel iseendale ema eest olla ega vaja kaaslast iga emotsionaalselt keerulise hetke juurde lohutama. Loomulikult on intiimsuse aluseks ka teineteise jaoks olemas olemine, aga piltlikult öeldes, siis küpsis ei lähe iga kord katki ja inimene ei satu paanikasse, kui tema kaasat silmapiiril pole. Schnarch on veendunud, et enamik abielusid variseb kokku lihtsalt sel põhjusel, et me keeldume lähisuhtes arenemast küpsemasse faasi kui jonniv kolmeaastane, kes soovib sajaprotsendiliselt oma kaaslast omada ja vajab teda igal lootusetusehetkel lohutust pakkuva karumõmmina, kelle kaissu maailma eest pakku pugeda. Doktor soovitab meist igaühel õppida endale ise kaisukaru eest olemine selgeks.

Nii kummaline kui see ka pole, on äri ja ühele kindlale projektile pühendumine paljuski sarnane abieluga.

Sa paned ennast väga haavatavasse positsiooni nii emotsionaalselt kui finantsiliselt, Sa tead, et riskid kõige kaotamisega peale väärtusliku õppetunni ning Sa tead, et edu ei tule iseenesest ega üleöö. Armastus pidi olema tahteakt, mitte lihtsalt tunne. Armastussuhe on seda kindlasti. Täpselt samamoodi ka edukas äriprojekt.

Hea uudis, mis räägib abielu kasuks, kuid ei tohiks eemale peletada inimesi ka äritegemisest, on see, et kui ettevõtetest õnnestub keskmiselt 10%, siis abiellujate läbikukkumiseprotsent on enamikes arenenud lääneriikides “vaid” 50. Mis tähendab, et hea äri ülesehitamiseks vajad Sa ehk rohkemgi energiat ja kindlameelsust kui armastussuhte käivitamiseks. Parim osa mõlema puhul on aga avastus, et kui oled natuke harjutanud ja enda eest hästi hoolitsema õppinud, siis peagi sujuvad nii äri kui armusuhe peaaegu nagu iseenesest!

  1. Loo rituaal. Mererannas jalutamine, kuum vann ja filmiõhtu iseendaga, veinijoomine parima sõbraga/sõbrannadega, nädalalõpureis mõnda suurlinna ja couchsurfing… misiganes just Sinu jaoks toimib! Rituaali mõte on pakkuda Sulle lõõgastust ja turvatunnet, samuti positiivset meeleolu ja lootust, et homme läheb kõik juba paremini, aga ka võimalust end täielikult argistressist välja lülitada. Kordus mõjub soodsalt Su enesetundele ja ajutegevusele ning iga meeldiv rituaal käivitab taastava ja tervendava toimega protsessi Sinu psüühikas.
  2. Ehita üles usaldusväärne tugivõrgustik. Eksperdid soovitavad, et Su elus võiks olla vähemalt 3 inimest, kellele julged vajadusel ka hommikul kell 4 helistada ja tead, kuidas emotsionaalset toetust küsida. Tugivõrgustik on tähtis sellepärast, et need on inimesed, kelle juuresolekul saad ja võid olla täiesti aus, haavatav, ehe. Sa ei pea ega tohigi igale võhivõõrale oma südamesaladusi või äriunistusi avaldada, aga paar inimest, kellele julged kõigest valehäbita rääkida, on Sinu edu vundament.
  3. Tunne iseennast. Meil kõigil on paremaid ja halvemaid päevi, me reageerime väga erinevalt nii muutustele kui rutiinile ja mida paremini me end teame ja tunneme, seda lihtsam on langust elu ameerika mägedel ette näha ning selleks rahulikult valmistuda. Näiteks pole ilmselt kellelegi uudiseks, et iga uue äri käivitamine võtab päris tüki aja jooksul palju rohkem aega, raha ja energiat kui vastu annab. Keeruline on selgitada võhikule, miks lootustandev ükssarvik toodab raamatupidamise mõistes ikka veel kahjumit, veel hullem on aga olukord siis, kui Sa ise protsessi ei mõista ning languste mahendamiseks midagi aegsasti ette ei oska võtta.
  4. Ära anna alla. Aastaid tagasi rippus meie kontoriseinal just sellise kirjaga loosung, alla kirjutanud Dalai Laama isiklikult. Ma teadsin tookord, et töötan koos Eesti mõistes võrdlemisi ebanormaalseid asju saavutanud inimestega, aga mul võttis aega mõistmaks, et just selle tagasihoidliku ja pealtnäha lihtsa soovituse taga peitus neid läbilöögini viinud jõud. Algaja õnn on suurepärane, aga tõelised tulemused saabuvad, vaid neile, kes on nõus ootama ja pühendunult tööd tegema.
  5. Otsusta, et saad hakkama! Sinu otsus muudab maailma. Varem või hiljem saavutad Sa just selle tulemuse, mille oled otsustanud saavutada. Aeg, mis selleks kulub, ega inimesed, kellega koos Sa seda teed, pole alati paraku Sinu valida. Aga Su unistused on määratud täituma, kui Sa nii oled otsustanud.

Endasse uskumine on edu võti. Õpi ennast lohutama ja endaga leebe olema, et suudaksid uskuda endasse ka neil hetkedel, kui kogu maailm näib olevat Sinu vastu. Sa saad hakkama, ma luban.

Soovid värskeid blogipostitusi otse oma isiklikku e-postkasti? 

Print Friendly, PDF & Email

Comments

comments

Lisa kommentaar