Mis loom on RIIGIHANGE ja kuidas teda võita?

Kuidas võita riigihanget
Foto: rawpixel.com

Täna avaldas Rahandusministeerium ülevaate 2016. aasta riigihangete kohta Eestis ning suurepärane uudis meie kõigi jaoks on see, et tänu uuele seadusele on ka väikeettevõtjatel paremad žansid hankekonkursse võita!

Aga misasi see riigihange siis ikkagi on ja kuidas seda üldse võita saab?!

Riigihanked on minu vanad sõbrad ja ustavad kolleegid – kui metafooride keeles kõneleda. Mu esimene töökoht pärast ülikooli lõpetamist oli seotud Euroopa Liidu toetusrahade eest tehtud suurhangetega. Kui oled 22, siis on elus nii palju muud põnevat, mida teha – tahaks elada ja armastada, maailma parandada, midagi suurt ja enneolematut luua, ettevõtjaks saada jne -, kuid tänasel päeval olen Saatusele tänulik, et juba noores õrnas eas nii põneva ja tegelikult keerulise valdkonnaga nagu riigihanked sina-sõbraks sain!

Riighanked on nagu need poisid, keda Sa teismeliseeas ei kipu märkama, sest nad on nii tagasihoidlikud ja pisut uimase käitumisega (nali! :)), aga kellega Sa ühel päeval abiellud, sest nad on suured, stabiilsed ja kui neid hästi tundma õpid, siis ka turvalised.

Avalik raha ja selle õiguspärane kasutamine. Esiteks, palun tuletame kõik endale meelde, et me elame õigusriigis. Misasi on õigusriik? See on kokkulepete ja seaduste kogum, mis paneb paika Eesti riigi funktsioneerimise alustalad. Õigusriik on riikide maailmas midagi samasugust nagu kiusamisvaba kool haridusmaastikul. Kehtib võimude lahususe põhimõte, mis peaks tagama selle, et ühe inimese ega institutsiooni kätte ei koondu ebamõistlikult suur otsustuspädevus. Me usume inimeste headusesse – kuni on tõestatud vastupidist – ja me peame silmas, et nõrgem osapool vajab seaduse silmis alati rohkem kaitset. Samuti on meil õigustatud ootus, et asjad saavad tehtud ning lubadused täidetud. See on väga väike ja lihtsustatud selgitus õigusriigi kohta, pikemalt saad sellest asjast lugeda kodanikuõpetuse õpikust. Sest eestikeelne Googel jääb kahjuks võrdlemisi napisõnaliseks sel teemal.

Üks õigusriigi väljundeid igapäevaelus on näiteks see, et maksumaksja raha, mida riigiametnikud ja poliitikud nimetavad avalikuks rahaks (ei, see pole avalike majadega seotud, see tähendab, et raha on meie kõigi ühine omand ning selle kasutamine peaks olema avalikkuse jaoks läbipaistev, arusaadav ning eetiline) saab sihipäraselt kasutatud ning kõigil firmadel, kes vastavad seaduses esitatud nõuetele, on õigus seda raha konkursi korras taotleda ning võimalus see ausas mängus ka võita. Ikka selleks, et Eesti riigile midagi olulist müüa, mõtlen just kodanike, meie kõigi hüvanguks midagi ära teha, olgu tegemist toodete või teenuste pakkumisega. Mitte nii, et minu sõber Sven saab kogu nutsu endale, sest esiteks on ta mu hea sõber ja teiseks ta niiiii cool mees, sest tunneb isiklikult Mark Zukenbergi.

Tõsi – paljud inimesed, nii need, kes hankeid korraldavad, kui ka need, kes konkurssidel osalevad, ei mängi alati ausat mängu või siis ei saa täpselt aru, missugused on avaliku raha jaotamise ehk riigihangete põhimõtted. Siis tuleb palju solvumist ja meediakära, kui Sven näiteks hanget endale ei saanud. Ja vahel tuleb suur jama ning kohtukeiss hoopis sellest, et Sven sai hanke endale ja kõik arvasid, et ta on täitsamees ja tubli tööinimene, tegelikult oli aga lihtsalt minu semu.

Riigihanked ja Eesti turg. Eesti ettevõtetel on vähe raha. Isegi Eesti riigil on vähe raha. Euroopa Liidul on see-eest aga väga palju maksumaksjaid, erinevates riikides on ka hunnitult palju erinevaid makse, mis tähendab, et liidul on raha ikka väga kõvasti rohkem kui tihtipeale vaeslapse rolli täitval Eestil. Kokkuvõttes tähendab see seda, et Eesti turul on väga kasulik riigihankeid võita, kui oled ettevõtja, sest see toob leiva lauale. Hankelepingud pakuvad korralikku sissetulekut – kuna riik ehk hankija peab arvestama teenust või toodet sisse ostes keskmise turuhinnaga – ja stabiilsust. Kui oled hankekonkursi võitnud, siis on Sul suurema lepingu puhul üldjuhul muretu elu 2 – 3 aastat ehk töö ja sissetulek tagatud. Enamik edukaid ettevõtjaid Eestis just niimoodi elabki.

5 SAMMU kuidas hankekonkursil osaleda

  1. Loe riigihangete seadust ja käi Rahandusministeeriumi koolitustel! Sest ministeeriumis kirjutatakse nii seadust kui lahendatakse esmatasandi vaidlusi, erinevates osakondades loomulikult. Lühidalt, ministeeriumi poolt antud tõlgendus suure tõenäosusega prevaleerib ehk läheb arvesse.
  2. Ära karda nõu küsida ministeeriumi spetsialistidelt! Seda saab teha ainult üldküsimustes,  nt kuidas vormistada ühte või teist dokumenti jms.
  3. Pea meeles, et hankijal on kohustus kõiki osalejaid võrdselt kohelda. Mesihäälne telefonikõne hanke eest vastutavale ametnikule ei aita Sind kuidagi edasi. Võib-olla satud hoopis kohvinurgas klatširubriiki -kui juhtud olema kuulus mees näiteks. Hiiglama naljakas on ju alamakstud ametnikupreilil rääkida näiteks superstaarist, kes nillib tema käest hanget, st raha. Eetiline see klatš muidugi pole, selge see, kuid seadusevastane ka mitte, sest kõik info on avalik. Võrdne kohtlemine tähendab näiteks seda, et kui Sina küsid konkursi korraldajalt ühe nutika küsimuse, mis peaks andma Sulle eelised parema pakkumuse koostamisel, siis saadetakse nii Su briljantne küsimus kui vastus sellele absoluutselt kõikidele, kes on avaldanud soovi konkursil osaleda. Nõme, mis? Jah, õiglus sakib mõnikord täiega- eriti, kui teistest inimestest peajagu üle oled.
  4. Palu pakkumuse koostamisel ja dokumentide vormistamisel tippspetsialisti abi, võimalusel lase pakkumus üle vaadata ka riigihangetele spetsialiseerunud juristil (ja vot see inimene e i tohiks enam olla ministeeriumi ametnik, muidu on tegemist korruptsiooniga!). Paberid on vaja koostada kohati apteekri täpsusega ja olen ise istunud hindamiskomisjonides, kus suurepärane pakkumus lükatakse kõrvale, kuna pangatõend on vales sõnastuses kirja pandud. Reeglid on reeglid.
  5. Kui hankekonkursi võitja välja kuulutatakse ja Sul on tunne, et see võit polnud aus, siis on Sul õigus tulemus seaduses ettenähtud aja jooksul vaidlustada. Loe lähemalt hanketulemuste vaidlustamise kohta siit.

 

Lihtne, eks? 🙂 Kui miski jäi arusaamatuks või tundub ikka veel liiga keeruline üksi pusimiseks, siis kirjuta mulle!


Liitu uudiskirjaga ja saad TASUTA töövihiku “11 SAMMU SOTSIAALMEEDIAS VÕITMISEKS”!

 

Print Friendly, PDF & Email

Comments

comments