10 põhjust tulla reedel Paidesse Arvamusfestivalile

2015-08-15 18.46.05
Arvamusfestival 2015. Korraldajad pildistasid

Esiteks, Paide on ilus linn, eriti iidne kindlus – jah, ma tean, et seal mõrvati Eesti kuningad ja sellepärast võiks eeldada, et see on kole koht, kuid tegelikult on seal väga ilus ja hubane olla ning ringi jalutada. Ettevaatust müüril turnimisega siiski – vallikraav on päris sügav ja kui te ei taha just eluga riskida vastassoole muljet avaldades, siis ei tasu seal turnida! Siinkohal jääb rääkimata lugu ühest leedu noormehest, kes peaagu oleks alla kukkunud.

Teiseks, vean kihla, et kui Sa pole veel kordagi elus Paides käinud, siis tunned end sisimas tõelise luuserina, sest Paide on teadagi Eestimaa süda ja see kõlab ju nii hästi, et veidi piinlik on tunnistada, et ma polegi veel oma riigi südames käinud, eksju? Nii et tule juba selle nädala lõpus Paidesse!

Kolmandaks, neljandat aastat järjest toimub Paides Arvamusfestival. See on selline äge, veidi hipilik, veidi Laulvat revolutsiooni meenutav tore kokkuliitev positiivse emotsiooniga üritus, kus Woodstock kohtub Balti keti järel peetud miitingutega kohtub Viljandi folgiga kohtub väitlusnohikute suvepäevadega. Saab telgis magada, kes soovib, ja hommikul kutsehariduskeskuse ühiselamus eelmise õhtu pohmellis saunapeolisi duširuumist välja ajada. Samas võib hoopis kodumajutuse broneerida ja oma rahakotiga regionaalset arengut toetada. Hipilik on sündmus peamiselt samasuguses mõttes nagu seda on laulu- ja tantsupidu – isegi eestlased naeratavad tänaval üksteisele ning julgevad suvalise inimesega juttu alustada. Võõrastega amelema ei pea, see on ikka sünnis pereüritus rohkem. Isegi lõpudisko oli möödunud aastal nagu… eesti pidu ilma alkoholita. Pärast festivalilkäiku mõtled Sa nii, et “no lükkaks seda Eestist ärakolimist veel mõne aastakese võrra edasi!”. Garanteeritult.

Neljandaks, esmakordselt festivali ajaloos modereerin ühte väga olulist arutelu m i n a! Tulge kõik reedel, 12. augustil kell 12 Paide Vallimäele ja otsige üles ettevõtluse ja majanduse ala – see on kohe ühe lasteala kõrval – ning öelge oma sõna sekka naiste ja ettevõtluse teemal! Eks?

Viiendaks, arutleme selle üle, miks meie noored naised ei oska oma suurepäraste ajudega midagi tarka peale hakata ning on pehmelt öeldes arad alustama ettevõtlusega ning oma andekuse realiseerimisega nii iseendi kui Eesti riigi hüvanguks. Noortel naistel on Eestis siiamaani väga paha elada olnud, mis puudutab nende ametialast eneseteostust ja korraliku palga teenimise võimalusi. Ja see on väga kurb. Sest kuskohast siis kõik need miljonid uued eestimaalased tulema peaksid, keda e-residentsus meile tekitada ei suuda, kui tulevased potentsiaalsed emmed siit riigist jalga lasevad või nende võimekuse juures mõttetuna tunduvat tööd tehes antidepressanti ja rahusteid järavad?

Kuuendaks, naiste suurema kaasamise üle ettevõtlusesse ja seeläbi ühiskonnaellu laiemalt on lubanud kaasa arutlema tulla v ä h e m a l t viis väga initsiatiivikat, tarka ja kena naist. Juta Raudnask käivitas ja juhib koos abikaasa Henriga eksootiliste maitsete veebikaubamaja umami.ee. Iti Pällin asutas sotsiaalselt vastutustundliku ettevõtte Villapai ning müüb mahedalt kootud kangastest valmistatud lastele sobivat rippmööblit ja noortele emadele ning beebidele mõeldud kandelinasid, pluss – nagu nimigi ütleb – mahevillaseid lasteriideid. Tiina Kruus peatoimetab eesti ühte šikimat ja uuendusmeelsemat naisteajakirja Anne&Stiil. Ester Eomois juhib EBS’is (jah, see on peene nimega Estonian Business School ehk maakeeli Eesti Äri Kool) rahvusvahelise ärijuhtimise magistriõppe ehk MBA kava ning kuulub Eesti BWP ehk International Federation Of Business And Professional Women (Rahvusvaheline Naisärijuhtide ja -professionaalide Föderatsioon) juhatusse. Liisa Oviir on ettevõtlusminister.

Seitsmendaks, Paides siiski on v e i d i madalamad palgad kui Tallinnas üldiselt. Nii et Sul avaneb võimalus end peaaegu filantroobina tunda, kui astud sisse hubasesse kohvikusse, tellid tassitäie hõrku lattet ja vägagi söödava quiche‘i ning maksad kogu selle kraami eest viis eurot. Maksimaalset. Nii et tule heaga Paidesse, toeta kohalikku ettevõtlust ja tunne end nagu Bill Gates Ladina-Ameerikas! Pole ime, kui Sinuga juhtub nii nagu minuga eelmisel aastal: “Ma võtaks selle kolmanda tassi kohvi ka, mis siis, et järjest!” Ma loodan, et nad nüüd kohvihinda üles kruvima ei hakka! Muidu on tõesti nagu Ladina-Ameerika kohvibörsil.

Kaheksandaks, sel aastal on esmakordselt Arvamusfestivalil avatud suisa kolm (!) lasteala, mis on sisuliselt lastehoiud. Võid oma tibud rahulikult mängima jätta ning ise sisukat diskussiooni jälgima suunduda või suisa mitmest aruteluringist läbi astuda.

Üheksandaks, seltskond, kes festivali ajaks Paidesse sõidab on ä g e! Kui nüüd tagasihoidlikult väljenduda. Kohal on läbilõige tervest meie väikesest ühiskonnast – ärimeestest ja maailmaparandajatest kuni tuntud kultuuri- ja ühiskonnategelasteni välja, tipp-poliitikutest rääkimata. Eelmisel aastal oli kohal ka peaminister isiklikult ning parlamendierakondade juhtide arutelu meenutas väliselt pigem misterivalimiste finaali kui poliitilist vaidlust. Sama viisakas ja taktitundeline ja r a h u meelne oli ka.

Kümnendaks, kuigi minu arvates oli kõigi noorte poliitikalembeste meeste suur iidol John F Kennedy üks paras jätis ja kehkenpüks, ei saa ka mina kuidagi mööda vaadata tema suurepärastest oraatorioskustest ning mõnest kuldaväärt tsitaadist. “Ära küsi, mida sinu riik saab sinu heaks teha,” ütles Kennedy omal ajal ameeriklastele sügavalt silma vaadates ning jätkas vähemalt sama liigutavalt, “vaid küsi hoopis, mida sina saad teha oma riigi heaks?” Kaunis, kas pole? Laulame siis koos hääled puhtaks! Taaskord. Seekord ülekantud tähenduses.


Soovid värskeid blogipostitusi otse oma isiklikku e-postkasti? 

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Print Friendly, PDF & Email
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Comments

comments

Lisa kommentaar