Kas Su klient on arglik jänes, julge hunt, kaval rebane või viimase-hetke-Villi?

Inimesed erinevad nii temperamendilt, sellest lähtuvalt infotarbimise ja suhtlemise stiililt, kui ka motivatsioonilt ja sotsiaalselt julguselt. Massi sulanduda armastavat kodanikku eesrindlikele aktivistidele suunatud kampaaniatega ei püüa – ja vastupidi, see on ilmselt siililegi selge.

Ütlen alustuseks ära, et mina olen proaktiivne ja teotahteline, ent väga “Heasüdamlik Hundu, kes soovib esimesena uusi asju proovida, silma paista ning avastada paiku, kus „ükski mees (ega naine!) pole veel astunud“. See on mu loomuses. Nii et müüa mulle helehalli kleiti, mida kannab juba 10 inimest mu tutvusringkonnast, pole võimalik. Ma soovin olla trendilooja ja eristun täiesti teadlikult ning suurima heameelega. Aga kaugeltki mitte kõik inimesed ei ole minusugused.

Teine asi, mis mind käima tõmbab, on konkurents. Mitte õel üksteisele ärapanemine, vaid selline võistlus, et kes saab esimesena ja kes on ägedam ja kes… v õ i d a b, jah, ka seda. Nii et tekitage võistlusmoment ja ma olen sees! Siin on ainult üks a g a. Mu konkurendid peaksid olema minuga enam-vähem samal tasemel ehk minu meelest konkureerimist väärt. Lati alt läbi jooksmist ma mõistagi ei kannata. Hunt on, muide, see tüüp, kes ostab kõige meelsamini luksuskaupu. Eristumine on tema jaoks nii oluline, et ta ei pane pahaks selle eest vajadusel hiigelsummasid välja käia. Kaine talupojamõistus ilmneb hundi puhul harilikult teistel elualadel kui isiklik ostlemine.

Kõige keerulisem on näiteks minul midagi maha müüa jänkupojale. Esiteks, jänes ju ikka kardab hunti, eksole? Teiseks kardab jänkuke sageli ka iseennast ja teisi inimesi, ta pelgab silma paista ning midagi kohatut või naeruväärset teha. “Jänesed” on see inimtüüp, keda huvitab „avalik arvamus“ kõige rohkem. Kui ikka 50+% inimestest arvab samamoodi kui mina, siis ei saa ma eksida… oot, kas ma ütlesin, et jänes on trendilooja?! Ei. Hoopis nii on õige: kui ma arvan samamoodi kui 50+% inimestest, siis ma ei saa ometi eksida ja tõenäosus välja tõugatud saada on minimaalne. Saite ilmselt kõik aru, et jänkuke ostab kõige meelsamini seda, mis temast kasvõi kujutlustes mõneks ajaks hundi teeb. Ta ostab enesekindlust, ta ostab motivatsiooni, ta ostab „sa suudad seda!“-tunnet, ta ostab gruppi kuulumist – trendiriiete ja –nutividinate tarbijate hulgas on ilmselgelt kõige rohkem jäneseid -, aga ta ostab seda nn esimese laine lõpus või alles teise laine sees. Siis, kui julged hundid on uued tooted-trendid läbikatsetanud ning kuulsaks ja moodsaks kandnud. See on see koht, kus avaneb suurepärane võimalus hundil ja jänesel koostööd teha.

“Kaval Rebane” on inimene, kes mõtleb. Ta võib käituda väljapoole nagu jänku, kuid sisimas on tal vaat’ et rohkemgi enesekindlust kui tormakal hundil. Ta ootab, passib peale, ajab mesijuttu ning sõlmib kõige ettenägematumal hetkel ilmatuma soodsa tehingu. Harilikult on rebase tüüp kas hundi või jänese poole kaldu ja tegelikult on ta väga lihtne klient. Sa ei pea ta „ajusid pesema“, sest ta suudab suurepäraselt ise otsuseid langetada ning tõtt-öelda just seda ta kõige enam teha soovibki. Mitte kunagi ära survesta rebasepiigat või –noormeest midagi tegema, kuid ära jäta teda ka ula peale, sest siis napsab ta omale mõni teine nutikas pakkuja. Tähelepanu rebasele meeldib – kuid mitte nii otsene kui hundile. Ta hindab mõõdukat avalikku ja väga siirast ning personaalset suhtlust ja pakkumisi kõige rohkem. Impersonaalsus ja hooletussejätmine solvavad rebast enim ning solvunud kohevsaba võib põhimõtteliselt Su poest välja kõndida ja sinna enam mitte kunagi naasta. Kõik keskmisest intelligentsemad inimesed on natukene rebased, muide.

“Viimase-hetke-Villi” on kas kõige tüütum või kasutoovam klient, olenevalt sellest, kas viitsid ta mängu kaasa mängida. Ta nagu väga tahaks osta, aga ei suuda kuidagi otsusele jõuda. Passib ja proovib, kõnnib sisse ja välja, lubab mõne aja pärast tagasi tulla ja tulebki. Kui Villil hoog sees ja ta viis minutit enne ukse sulgemist siiski ostma jõuab, ei vaata ta rahanumbrit ning võtab tänulikult vastu kõik, mida talle heldelt pakud. Nii et Villi on tüütu, kuid kasutoov klient. Kindlasti ei tasu tedagi solvata ega välja vihastada, sest oma demonstratiivselt pikaldase mõtlemisega ei soovi ta ju halba ega tüli tekitada! Ta soovib vaid personaalset tähelepanu ning kindel olla, et Sa teda tõeliselt hindad ja *armastad*.

nu pogodiMilline ostja oled Sina? Ja millist tüüpi kliente Sul kõige rohkem on? On Sul ehk ka mõni isiklik müügitarkus, mida eri tüüpi inimeste puhul kasutanud oled, ning mida meeleldi meie kõigiga jagaksid? Pane palun oma kogemused kirja allpool kommentaariumis! 😉


Soovid värskeid blogipostitusi otse oma isiklikku e-postkasti? 

Save

Print Friendly, PDF & Email

Comments

comments

Lisa kommentaar