Kuidas suhelda ANDEKATE INIMESTEGA?

kuidas suhelda andekate inimestega
Foto: Matthew Kane, unsplash.com

Ükskõik, kas tegemist on Su kolleegiga, lapse klassijuhatajaga või parima töötajaga, andekate (loe: keskmisest intelligentsemate) inimestega suhtlemine võib aeg-ajalt muutuda tõeliseks põrguks, kui Sa paari lihtsat nippi ei valda. Sama kehtib ka romantilistes suhetes, muide.

Nii kaua, kui ennast mäletan, olen alustanud mässu, kui mõni reegel või nõudmine mulle jabur tundub. See juhtus juba enne kooli. Samuti mäletan seda, et umbes 4aastaselt tabas mind äratundmine, et olen nutikam kui täiskasvanud mu ümber. See ei olnud kõrk ja ülbe eneseupitamine, vaid kiretu konstateering. Umbes samasugune nagu avastus, et ööle järgneb päev. Alati.

Ja umbes sama kaua on minu ümbruses leidunud alati mõni heasoovlik täiskasvanu, kes on püüdnud mind õigesti käituma ja elama õpetada. Et autoriteedile ja võimu esindajale p e a b kuuletuma. Et käsk on vanem kui meie ja vanematele inimestele pole sobilik vastu vaielda. Ja nii edasi.

Mul on olnud elus ainult üks ülemus, keda ma siiralt austasin ja kelle otsuseid usaldasin rohkem kui enda omi. See oli Andreas Microsoft International’is ehk teisiti öeldes lääne ärimaailma absoluutses tippliigas mängiv mees. Sest ta oli lihtsalt n i i tark ja empaatiline inimene. Kõiki ülejäänud inimesi näen ma koostööpartneritena ehk minuga võrdsel positsioonil olevate isikutena. Olgu tegemist presidendiga või kojamehega.

Lisan etteruttavalt, et kõige kindlam viis minuga suhted ära rikkuda, on proovida mind kamandada. See pole mitte ainult tobe, vaid minu jaoks ka solvav suhtlusstiil. Ma ei saa siiamaani aru, miks mõned inimesed seda proovivad?

Kui keeruline on öelda “Tee seda!” asemel: “Palun kas sa võiksid seda teha?”

Siin on aga 5 lihtsat reeglit, mida on vaja järgida, kui soovid andekate inimestega hästi läbi saada.

 1. Loobu domineerimisest. Täielikult. Kõige kindlam viis andekas inimene minema peletada, on proovida talle midagi peale suruda. Pea meeles, et intelligentne inimene suudab välja mõelda sellise kättemaksuplaani, mida Sina ei oskaks uneski ette näha. Enamasti me keegi muidugi eriti kättemaksuhimulised ei ole, aga kui muud üle ei jää, siis alustame sõda ja võidame selle. Parem on konflikti mitte kunagi üle piiri lubada. Muide, andekad inimesed on väga andestavad ja valmis ära leppima, kui Sina initsiatiivi üles näitad.
 2. Ära valeta. Manipuleerimine on kõige halvem asi, mida Sa intelligentse inimesega suheldes teha saad. Miks? Sest meie intuitsioon on nii hästi arenenud, et me tabame valetamise õhust. Ja meie jaoks tähendab see austuse puudumist ning reetmist. Mitte keegi ei taha reeturiga tegemist teha, eksole?
 3. Hoia kommunikatsioon alati läbipaistvana. Kõike ei saa kogu aeg kõigiga läbi arutada, aga hea on hoida kõiki asjaosalisi toimuvaga kursis. Tunne, et iga tiimiliige on kaasas, tekib kergesti just siis, kui omavaheline suhtlemine on avatud ja läbipaistev.
 4. Kaasa andekas inimene alati otsustamisprotsessi. Mitte kellelegi ei meeldi, kui tema eest asju ära otsustatakse. See signaliseerib andeka inimese jaoks taaskord austuse puudumist ja ta solvub kergemini kui mitte-nii-terav-pliiats.
 5. Andeka inimese juhtimine käib läbi u s a l d u s e. Sundimine ei vii mitte kuhugi, autoriteeti austab tark vaid siis, kui ta toda inimest usaldab, ning teab, et juhi jaoks on olulised nii enda kui kogu tiimi vajadused. Andeka inimesega on lausa rõõm koostööd teha, kui ta tunneb end väärtustatuna, kui temaga arvestatakse ja tal lubatakse initsiatiiv võtta.

+1 kõige olulisem reegel: andekad inimesed vajavad selgeid kokkuleppeid ja konkreetsust, sest kui seda pole, siis asuvad nad ise juhipositsioonile. Piirid peavad olema paigas, kuid need piirid on vaja kehtestada armuga, mitte hirmuga.

Andekad inimesed on need, kes saavutavad edu varem või hiljem, need, kes silma paistavad ja meelde jäävad, need, kes igas ettevõttes tegelikult kasumi koju toovad.

Andekad inimesed on pühendunud ja kõrge moraaliga. Kuid nad haavuvad kergemini kui keskmine kodanik ning neid ei tohi kurnata. Vahel ei oska me ise oma piire ületöötamise osas kuigi hästi tunnetada ning siis on just hea juht see, kes võiks meelde tuletada, et puhkus on vähemalt sama oluline kui pingutus.

Selle postituse pühendan ma andekatele ja ilusatele noortele naistele – Elisele, Jaritale ja Anettele.


Soovid värskeid blogipostitusi otse oma e-postkasti?

Print Friendly, PDF & Email
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Comments

comments