SISEKOMMUNIKATSIOON: kuidas juhtida ebamugavaid sõnumeid firmas?

Mattheus Ferrero, Unsplash
Foto: Matheus Ferrero, Unsplash

Inimesed on inimesed. Me kõik teeme aeg-ajalt vigu, lobiseme vahel liiga palju, solvume arutult või unustame olulise info asjaosalistele edasi anda. Vahel nähvame põhjuseta või ei julge vabandada.

Kõik need inimlikud eksimused ühes tiimis – täpsemalt, nende haldamine – moodustab ühe olulise osa juhi tööpäevast.

Kuidas juhtida uudiseid, mis ei ole meeldivad või kutsuda korrale ebaviisakalt käitunud tiimiliiget nõnda, et usaldus inimeste vahel ja Sinu kui juhi suhtes mitte kokku ei kukuks, vaid süveneks?

Järgnevalt räägime selgeks sisekommunikatsioonijuhtimise põhimõtted konfliktsituatsioonides või ebameeldivate uudiste ilmnemise korral.

  1. Ära mitte kunagi ignoreeri probleeme. Töötajate omavahelised konfliktid, kellegi tagarääkimine, kuulujutud jms võivad esmapilgul näida tühistena, kuid tegelikult on väga olulised informatsiooniallikad (kusagil on midagi viltu) ja tähelepanu vajavad küsimused juhi jaoks.
  2. Pühendu probleemi täpsele kaardistamisele esimesel võimalusel.
  3. Räägi konflikti osapooltega või probleemi põhjustanud töötajaga privaatselt. Vajadusel küsi juhtumi kohta täiendavat infot kaastöötajatelt samuti privaatselt.
  4. Niipea, kui probleem on täpselt kaardistatud, leia probleemile lahendus ja teavita sellest esmalt asjaosalisi.
  5. Seejärel teavita nii tekkinud probleemist kui leitud lahendusest kogu tiimi. Iga jama lahendamine ei pea jõudma terve organisatsioonini, kuid ühe tiimi sees vajavad inimesed kindlasti selgitust. Loobu probleemi avalikust kommunikeerimisest vaid juhul, kui asjaosalised ise paluvad seda ja palve on õigustatud ehk et info mitteavalikustamine ei häiri, solva ega hirmuta mitte kedagi.

Mis juhtub siis, kui Sul lihtsalt ei ole aega – või soovi – ebameeldivustega tegeleda? Lõppude lõpuks on ju kõik tiimiliikmed täiskasvanud inimesed ja võiksid arusaamatuste klaarimisega omal käel toime tulla.

Tasub meeles pidada, et õnnelikud inimesed ei räägi mitte kedagi pahatahtlikult taga ega solvu tühiste asjade peale. Kui keegi nõnda käitub – hullem veel, kui terve tiim nõnda käitub! – on selge, et inimeste turvatunne ja koos sellega ka usaldus on haavata saanud. Sinu kui juhi asi on välja selgitada, mis täpselt juhtus, mitte rutata halvastikäituvaid töötajaid nahutama. Tõepoolest, küpsem teguviis kui kellegi tagarääkimine on silmast silma arusaamatuste lahendamine, kuid vahel ei tule inimesed sellega toime. Sel juhul vajavad nad tuge ja mõistmist, mitte hukkamõistu.

Aga mis siis juhtub, kui ignoreerid juhina sisekommunikatsiooniprobleeme?

Sa kaotad aega ja raha – sõna otseses mõttes – ja pahatihti ka oma parimad tiimiliikmed.

Miks?

Sest kui usaldus kaob või turvatunne lööb kõikuma, muutuvad inimesed võitlushimulisteks ja hakkavad omavahel põhjendamatult konkureerima. Kui näiteks organisatsioonis on parasjagu kulude kärpimine või suured ümberkorraldused, on kvaliteetsete sisekommunikatsiooniprotsesside ja protseduuride väljaarendamisele ning juurutamisele vaja erilist rõhku pöörata.

Töötaja, kel kaob usaldus, kaob peagi motivatsioon. Ta ei panusta enam, tema anded on lukus ning tal on väga raske luua lisandväärtust ja aidata teenida Sinul sellist tulu, mida soovid teenida.

Mõtle sellele kõigele hetkeks.

Tasemel sisekommunikatsioon päästab nii Sinu kui Su töötajate päeva! Ja sellest võidavad kokkuvõttes kõik, isegi kasuminumbrid.


Soovid värskeid blogipostitusi otse oma e-postkasti?

Print Friendly, PDF & Email

Comments

comments